Head of the Institute / Principal / Vice Principal

SL NO NAME QUALIFICATION
1 C/E NATARAJAN VENKATESHWARAN (VKT) MEO CLASS I

Faculty

SL NO NAME QUALIFICATION
1 MR AJIT NARAYAN PILLAI (AJN) CHIEF OFFICER
2 MS ANNA BOBAN (ABP) MSC (FOOD SC & NUTRITION)
3 C/E BENNI JOHN (BJN) CHIEF ENGINEER
4 C/E BASKARAN HARIDOS (BAS) CHIEF ENGINEER
5 MR GIJU GEORGE (GJG) ETO
6 C/E JOHNS KURIAN (JKP) CHIEF ENGINEER
7 CAPT JOJY KUNJATTIL (JJK) MASTER MARINER(FG)
8 CAPT K M DILEEP (KMD) MASTER MARINER (FG)
9 MS MEERA PANICKER (MER) MTECH
10 MR MURALEEDHARAN PILLAI (MPP) B.A
11 CAPT P K THOMAS (PKT) MASTER MARINER(FG)
12 MR PRADOSH A C (PRT) B.TECH,M.TECH
13 CAPT. RAJEEV MENON (RJV) MASTER MARINER (NCV)
14 CAPT RAKESH K RAGHAVAN(RKR) MASTER MARINER (FG)
15 MR SATHEESH G (SGN) B.TECH MECHANICAL
16 MR PRASANTH R (PRR) B.E (MECH) ,M.TECH
17 MS PRIYANKA REGHUTHAMAN(PNK) M.TECH
18 MS SERENE P TOM (SPT) MSC (MATHS)
19 MR SHANKAR MENON (SRM) RADIO OFFICER
20 MR SREEVAS SATHIAMMA RAVINDRANATHANPILLAI(SRS) ETO
21 C/E SURESH NAROLI (SNI) CHIEF ENGINEER
22 MR CAPT. SUNIL KUMAR SIVAKUMAR (SKK) MASTER (FG)
23 MR THAIPARAMBIL SUBRANMANIAN SANTHOSH (TSS) CHIEF ENGINEER
24 DR UDAY D NAIR (UDY) MBBS
25 MR VINODKUMAR N J (VKN) DIPLOMA IN FP

Instructors

SL NO NAME QUALIFICATION
1 MR ABRAHAM GEORGE (AGG) WELDER
2 MR ALBERT DAMIAN (ALB) HON. OFFICER (DECK)
3 MR BINU C (BNC) PETTY OFFICER(DECK)
4 MR B SUBHRAMANYA KURUP (BSK) ITI
5 MR CHANDRAN PILLAI P (PCP) CHIEF PETTY OFFICER(DECK)
6 MR C R JOHNSON (CRJ) NTC 2,-MARINE MECHANIC LEVEL 2 NTC 3-MACHINIST LEVEL 3
7 MR ISAAC ABRAHAM (ISC) ITI FITTER
8 MR JEEVAN PRASAD (JPR) PETTY OFFICER(DECK)
9 JERRNE WILSON (JER) BSC NURSING
10 MR JOSE JOSEPH (JJP) DIPLOMA IN HOTEL MGT
11 MR KOIPURATHU CHERIYAN THOMAS (KCT) CHIEF PETTY OFFICER(DECK)
12 MR MELBIN XAVIER (MEL) PETTY OFFICER(ENGG)
13 MR NANDAKUMARAN C N (CNN) PETTY OFFICER(DECK)
14 MS REMI VARGHESE (RMI) BSC NURSING
15 MR R SUNIL KUMAR (RSK) CHIEF PETTY OFFICER(DECK)
16 MR SAJIMON K L (SMK) ITI / ITC
17 MR SIMON VARGHESE (SMO) ELECTRICAL OFFICER
18 MR SUNNY K L ITI MACHINIST
19 MR T P BENNY (BNY) MASTER CHIEF PETTY OFFICER
20 MR T M ANTONY (TMA) MASTER CHIEF PETTY OFFICER (ERA)
21 MR VINODU T M (VND) PETTY OFFICER(DECK)
22 K A FRANCIS (KAF) PETTY OFFICER(DECK)

Visiting faculty

SL NO NAME QUALIFICATION
1 CAPT. AJAY ACHUTHAN (AJA) EXTRA MASTER
2 MR ANISH KUMAR M N (AKM) NAVAL ARCHITECT
3 C/E ANTO KATTIKARAN(ATO) CHIEF ENGINEER
4 MR ELDHO VARGHESE (ELD) DIPLOMA IN HOTEL MANAGEMENT
5 CAPT HARINAIR (HNR) MASTER MARINER
6 MR JAYESH S (JAY) MTECH
7 CAPT JOHN EPHREM (JEP) MASTER MARINER(FG)
8 MR JOSEPH ROJER (ROJ) BTECH
9 DR LOHYA SABU (LOS) MBBS
10 DR MIRNA SIMON (MIR) MBBS
11 CAPT N. K SOMAN (NKS) MASTER MARINER(FG)
12 C/E PAUL INASU (PLI) CHIEF ENGINEER
13 CAPT. PAUL JOSEPH (SPS) MASTER (DF)
14 CAPT PRASAD GOVINDRAPURAM (PRG) MASTER MARINER (FG)
15 CAPT. P S SIVAN KUTTY (SPS) MASTER
16 C/E RAJAN ISAAC(RIS) CHIEF ENGINEER
17 MR SAJITH K S (SKS) MSC
18 MR SARATH VIJAYAN(SHM) CHIEF OFFICER
19 MR SHALLAN S V (SHL) NAVAL ARCHITECT
20 DR SHERIN ANTONY (SHA) BDS
21 CAPT SHILPA PRAKASH (SIL) MASTER MARINER(FG)
22 DR VASANTHAKUMARI R (PSY) MSC(PSY), PHD
23 MR V. S. RANGANATH(RAN) CHIEF ENGINEER
24 MR. WENCE MORRIS JOSEPH (WEN) MASTERS DEGREE